Pragnienie posiadania własnego domu towarzyszy coraz większej liczbie ludzi. Trend przeprowadzania się ze wsi do miast z wolna mija – mieszkanie w ciasnym mieszkaniu przestaje być wygodne, atrakcyjne i popularne. W zamian tego, na obszarach podmiejskich w coraz szybszym tempie budowane są osiedla domków jednorodzinnych. Okolice takie niezmiernie często określane są jako sypialnie dużych miast. Ogromna grupa ludzi decyduje się również na kupno działki budowlanej i wybudowanie na niej domu na własną rękę. W takiej sytuacji, przed rozpoczęciem budowy trzeba wybrać najlepszy projekt budynku. W tym miejscu pojawia się pytanie – jakie rozwiązanie jest najlepsze – zakup gotowego projektu domu czy stworzenie go od podstaw?

Jakie zalety ma projekt z katalogu?

Gotowy projekt domu, to to propozycja która umożliwia spore oszczędności, zarówno jeśli chodzi o czas jak i o sprawy pieniężne. Wybór w kolorowych katalogach jest na prawdę ogromy. Niemal każdy, bez względu na indywidualne upodobania czy wymagania powinien odnaleźć projekt, jaki przypadnie mu do gustu. Oglądając projekty domów z katalogu, spora grupa osób skupia uwagę na kolorowych wizualizacjach przedstawiających efekt po budowie. Jest to zapewne element, warty uwagi. Jednakże prócz tego, że się będzie dokonywać wyboru w oparciu o wizualizację, warto sprawdzić także szczegółowe plany budynku, w których uwzględniono między innymi wielkość i rozkład poszczególnych pomieszczeń. Dobrze jest pamiętać o tym, iż każdy kupiony projekt musi zostać właściwie przystosowany do terenu – nie w każdej lokalizacji da się zrealizować konkretny projekt. Oprócz oszczędności czasu i pieniędzy, jakie jeszcze korzyści posiada projekt z katalogu? Wśród wielu korzyści wymienić da się również, to że do gotowego projektu można wprowadzać dodatkowe poprawki. Oczywiście odbywa się to zawsze po uwzględnieniu dodatkowych opłat, jednak w przypadku gdy są to zmiany kosmetyczne, to z całą pewnością będzie to lepsze rozwiązanie, niż zamawianie projektu budynku od podstaw. Nie ma co ukrywać, że projekt katalogowy ma także pewne wady. Do największej z nich zaliczyć trzeba brak oryginalności – prawie wszystkie projekty są do siebie dosyć podobne, przez co inwestorzy o wysublimowanych gustach mogą czuć się zdegustowani. Dla takich osób lepszym rozwiązaniem będzie realizacja indywidualnego projektu.

Indywidualny projekt domu

Kolejnym rozwiązaniem, które jest dostępne na rynku, jest możliwość zamówienia projektu domu według indywidualnych wytycznych. Powinny o takim rozwiązaniu pomyśleć osoby które posiadają spory zapas gotówki oraz takie dla których istotna jest oryginalność pomysłu. Plusem takiego rozwiązania jest to, że projekt tworzony jest według indywidualnych wytycznych i w miarę możliwości technicznych uwzględnia się w nim wszystkie wskazówki osoby zlecającej. Projekt taki jest też tworzony pod konkretny teren, dzięki czemu nie zdarzy się sytuacja, że to co pięknie na papierze wygląda, nie będzie mogło być wykonane w rzeczywistości. Wiele osób przed zamówieniem projektu indywidualnego odstrasza cena. Jest on przynajmniej kilka razy droższy od tego, jaki można znaleźć w licznych katalogach. Jednakże płacąc wysoką cenę otrzymuje się pewność oryginalności projektu. Trzeba także uzbroić się w cierpliwość – jego wykonanie może zająć sporo czasu, zwłaszcza gdy osoba zlecająca będzie wskazywała wiele elementów do korekty.

12 Mar Brak komentarzy admin Mój kwadrat , ,