Marzeniem młodych ludzi nie jest mieszkanie kątem u rodziców. Czy wynajmowanie mieszkania, za które każdego miesiąca trzeba słono płacić. Każdy młody człowiek, a zwłaszcza ten, który założył już rodzinę marzy o własnych czterech kątach. Marzy o samodzielności, o własnym gospodarstwie domowych, gdzie będzie mógł robić to, co uważa za stosowne. Nie będzie zależny od zdania rodziców, czy właściciela mieszkania. Pragnienie samodzielności i odrębności jest czymś normalnym.

Nawet niewielkie dziecko pragnie posiadać coś swojego. Nawet, gdyby to była tylko półka, czy biurko. Starsze pociechy pragną własnego kącika, a najczęściej odrębnego pokoju. I otrzymują go, bo w dzisiejszych czasach uważane jest to za standard. Młode małżeństwo tym bardziej pragnie swojego kawałka miejsca na ziemi. Gdyż tworzy już rodzinę, która zapewne będzie w przyszłości rozwojowa. W tym celu młodzi ludzie śledzą budownictwo na terenie, na którym mieszkają. Obserwują, w jakim tempie rozwija się budowa domów i zasięgają informacji, w jaki sposób najszybciej i najkorzystniej zdobyć własny kąt. Przeprowadzają rozmowę z deweloperem i już wszystko wiedzą, co dotyczy nowego budownictwa. Lecz nie wiedzą skąd wziąć pieniądze na swój nowy dom. Gdyż zazwyczaj dysponują tylko niewielką sumą pieniędzy, która pozostała na przykład z wesela. I jest powiększona przez kilkumiesięczne, czy kilkuletnie oszczędzanie. Lecz wciąż to za mało na nowy dom. I tu naprzeciw ludziom wychodzi bank. I proponuje kredyt hipoteczny na dom.

Czym jest kredyt hipoteczny ? Kredyt hipoteczny jest długoterminowym kredytem bankowym. Zabezpieczeniem jego jest hipoteka ustanowiona na rzecz banku kredytującego. Kredyt hipoteczny może być zużytkowany nie tylko na budowę domu. Ale także można starać się o taki kredyt na mieszkanie. Może to być również kredyt konsolidacyjny. Lub nawet pożyczka hipoteczna, czyli pożyczka pod zastaw.

Aby uzyskać z banku kredyt budowlany trzeba posiadać zabezpieczenie na jego pokrycie. W przypadku kredytu hipotecznego na budowę domu podstawowym zabezpieczeniem jest hipoteka. Osoba biorąca kredyt hipoteczny ręczy swoimi dochodami, swoim majątkiem, który obecnie posiada i majątkiem zdobytym w przyszłości. Przy czym bank nie może rościć sobie większej wartości spłat niż jest wartość hipoteki. Ona zawsze jest górną granicą hipoteki.

Przed rozpoczęciem przygotowań do pobrania kredytu hipotecznego warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Aby być całkowicie pewnym tego, co czynimy, gdyż jest to zobowiązanie finansowe na długie lata. Trzeba także pamiętać, że starając się o kredyt hipoteczny musimy również dysponować niewielkim swoim kapitałem, który stanowi on wkład własny w inwestycję. Wysokość kredytu będzie zależeć od dwóch czynników. Od wartości nieruchomości i od zdolności kredytowej kredytobiorcy. Na szczęście dziś nie brak w Polsce pracy i każda osoba chcąca pracować może zdobyć zatrudnienie i myśleć o budowie własnego domu. I tak właśnie czyni większość młodych osób wchodzący w życie rodzinne. Ludzie ci decydują się na kredyt i spłatę, byle zamieszkać u siebie.