Każdy kto myśli nad budową domu, w pierwszym kroku powinna wybrać jego projekt. Jest to kwestia dosyć skomplikowana. Dobrze jest w tym przypadku wziąć pod uwagę bardzie wiele różnorodnych czynników, takich jak kubatura budynku, rozkład pomieszczeń, funkcjonalność przestrzeni, jak również rozwiązania sprzyjające ekologii. Na rynku nieruchomości przodują w tym względzie dwa modele. Pierwszym z nich jest kupno gotowego projektu. dostępnych jest mnóstwo gotowych projektów, także nie powinno być najmniejszego kłopotu z wyborem najbardziej satysfakcjonującego rozwiązania. Drugą możliwością jest zamówienie u architekta indywidualnego projektu budynku. Które z rozwiązań jest lepsze?

Wybór gotowego projektu domu

Jeżeli chodzi o dokonanie wyboru gotowego projektu budynku, to rozwiązanie to posiada mnóstwo korzyści. Wśród nich, na pierwszym miejscu znajdują się koszty. Koszty dokonania zakupu gotowego projektu domu są nieporównywalnie niższe niż jego stworzenie od podstaw przez biuro architektoniczne. Jako drugą zaletę wskazać warto także szybkość takiego rozwiązania. Owszem, należy poświęcić odrobię czasu na to, by wyszukać ten wymarzony projekt, jednak gdy już się go znajdzie wśród setek propozycji, to po opłaceniu ma się gotowy wzorzec, na podstawie którego można zacząć budowę. Na trzecim miejscu wskazać można się brak dodatkowych formalności. Nic więcej nie trzeba załatwiać – wszystko jest już gotowe. trzeba pamiętać o tym, iż do gotowego projektu budynku można wprowadzać także drobne poprawki, co jest szczególnie istotne w takiej sytuacji, gdy projekt konkretnego budynku jest nie w stu procentach satysfakcjonujący.

Indywidualny projekt budynku

Tworzenie od początku projektu budynku to wyzwanie dla osób bardzo wymagających, które posiadają w głowie jasno nakreślony plan na to, jak ma wyglądać ich wymarzone lokum. Jednak zanim zostanie podjęta decyzja o zleceniu zaprojektowania domu od podstaw, należy zyskać pewność, czy na pewno na rynku nie istnieje już gotowe rozwiązanie. Warto to zrobić chociażby ze względów finansowych – tworzenie projektu od początku może się okazać kilka razy droższe niż zakup gotowca. To rozwiązanie jednak ma również swoje pozytywne strony. Przyszły właściciel domu jednorodzinnego ma możliwość zgłaszania projektantowi swoich wizji wykonania planu, które z pewnością zostaną uwzględnione w ostatecznym projekcie. Należy jednakże uzbroić się w cierpliwość. Jest to bowiem proces stosunkowo długotrwały, zwłaszcza jeśli mają być zastosowane niestandardowe rozwiązania.

Czynniki które warto uwzględnić przy wyborze projektu domu?

Zastanawiając się nad budową domu, trzeba przede wszystkim wiedzieć jaki ma być jego wymiar. Zupełnie odmienne wymagania posiadają duże rodziny, w przypadku których powierzchnia domu musi być na tyle obszerna, aby pomieścić wszystkich członków rodziny, a zupełnie odmienna powierzchnia będzie potrzebna w przypadku starszego małżeństwa, któremu do szczęścia wystarczy mały domek. Trzeba mieć na uwadze to, iż im większy dom, tym wyższe opłaty powiązane z jego ogrzewaniem w kolejnych latach. Należy decydować się na takie rozwiązania, które nie zrujnują rodzinnego budżetu. Kluczowe jest także wzięcie pod uwagę potrzeb wszystkich mieszkańców. Jeżeli któryś z mieszkańców ma poważne kłopoty z poruszaniem się, to zdecydowanie należy zainwestować w dom parterowy, który będzie pozbawiony jakichkolwiek barier architektonicznych. Innymi czynnikami, nad którymi dobrze jest się wcześniej zastanowić są między innymi: usytuowanie garażu, liczba łazienek, a także wielkość pomieszczeń gospodarczych.

12 mar Brak komentarzy admin Mój kwadrat , ,