Od kilku lat podnosząca się świadomość społeczna dotycząca tematyki ekologicznej skutkuje tym, że nasze społeczeństwo coraz częściej sięga po ekologiczne możliwości w zakresie dostarczania energii elektrycznej jak również cieplnej. Nie da się ukryć, iż największe pole do popisu w tym aspekcie posiadają mieszkańcy domów jednorodzinnych. Osoby, które zamieszkują w miastach niestety muszą się dopasować do istniejących tam standardów. Energia elektryczna pozyskiwana jest z elektrowni, a ogrzewanie dostarczane bardzo często przez elektrociepłownię. Zarówno ze względów formalnych jak i technicznych trudno jest sobie wyobrazić, żeby ktoś zamontował w bloku solary słoneczne na balkonie. jednakże technika idzie cały czas do przodu, nie wykluczone jest zatem, że za kilka czy kilkanaście lat, i takie rozwiązania będą powszechne. Co to jest ogrzewanie solarne i kto ma możliwość posiłkować się nim?

Co to jest ogrzewanie solarne?

Ogrzewanie solarne jest to jedna z najbardziej popularnych alternatywnych metod pozyskiwania energii cieplnej. Co warto zaznaczyć – jest zupełnie darmowa, tak jak darmowe jest korzystanie z promieni słonecznych. Oczywiście, trzeba pokryć koszty rozwiązań technologicznych umożliwiających przetwarzanie promieni słonecznych w energię do ogrzewania wody. Jednak należy pamiętać, że jest to inwestycja jednorazowa, która przy sprzyjających warunkach atmosferycznych może zwrócić się w niezbyt długim okresie czasu. Wykorzystując kolektory słoneczne można na przykład ogrzewać wodę w domu albo wodę, która znajduje się w basenie. Rozwiązanie takie może być również wykorzystywane jako wspomaganie ogrzewania centralnego ogrzewania, choć w tym przypadku toczą się spory nad jego efektywnością. Każdy, kto zastanawia się nad instalacją kolektorów słonecznych na swojej posesji ma dwie możliwości. Może wybrać kolektory płaskie lub próżniowe. Które z nich będą lepsze? To już zależy między innymi od ukształtowania terenu jak również od miejsca w którym będą montowane. Nie da się ukryć iż taka możliwość przynosi wyłącznie profity

Dlaczego dobrze jest korzystać z ogrzewania przy pomocy paneli słonecznych

Powodów dla których warto przemyśleć korzystanie z ogrzewania solarnego istnieje przynajmniej kilka. Na pierwszym miejscu zaznaczyć warto kwestię finansową. Co prawda, słońce w naszym kraju występuje jedynie przez kilka miesięcy w roku – z tego względu ogrzewanie solarne nie może być się jedynym źródłem pozyskiwania energii cieplnej. Nie znaczy to, iż inwestycja ta jest nieopłacalna. Jest zgoła na odwrót – w słonecznych miesiącach, czyli w porze okresie od marca do października, koszty ogrzewania da się obniżyć aż do 80% montując panele słoneczne. Warto również zaznaczyć, iż w miesiącach letnich, głównie w lipcu i sierpniu, zapotrzebowanie na ciepłą wodę, może być dzięki takiemu rozwiązaniu pokryte w całości. Oczywiście przy założeniu dobrego nasłonecznienia terenu. Aspekt finansowy to tylko jedna z zalet systemu solarnego. Nie do przecenienia jest także jego wpływ na środowisko naturalne. Zastosowanie z ekologicznych metod otrzymywania energii cieplnej pozwala na ogromną redukcję zanieczyszczeń wysyłanych do atmosfery. Każda osoba musi odpowiedzialnie podchodzić do kwestii metod pozyskiwania energii, dzięki temu przyszłe pokolenia będą mogły żyć w środowisku pozbawionym zanieczyszczeń.

12 mar Brak komentarzy admin Mój kwadrat , ,