Jednym z najbardziej ważnych elementów każdego budynku są okna. Zapewniają izolację cieplną, zapobiegają tworzeniu się pleśni i grzybów. Bardzo często przy ich wyborze kierujemy się przede wszystkim ich kosztem zakupu oraz ich wyglądem zewnętrznym. Niestety takie postrzeganie skutkuje wysokimi rachunkami za ogrzewanie i tworzeniem się licznych nieszczelności. Szykując się na wyprawę do sklepu, jesteśmy tez nieprzygotowani i nie posiadamy w zanadrzu podstawowej świadomości w tym temacie, co bardzo często działa na korzyść sprzedawców, którzy doradzają nam najgorszy model z krótką gwarancją przez co już po kilku latach będziemy zmuszeni wyposażyć się w nowe produkty. Warto również mieć na uwadze, że nieszczelności nie powodują wyłącznie o wiele większych nakładów finansowych, które musimy przeznaczać na zagwarantowanie ciepła w domu. Trzeba stwierdzić, że przyczyniają się również do powstawania chorób i częstych przeziębień, szczególnie u naszych pociech. Słusznym byłoby więc zamówić energooszczędne okna, które również wymagane są w przypadku budowy domów energooszczędnych czy też pasywnych. Doskonała jakość procesu tworzenia oraz solidne materiały użyte do produkcji sprawiają, że okna powinny nam służyć przez wiele długich lat a także realnie zmniejszą kwoty poświęcane na ogrzewanie.
Okna energooszczędne powinny być stworzone z najlepszego gatunku jakości szkła, które cechuje niespotykana kiedyś odporność. Można również podjąć decyzję, by kupić potrójne szyby oraz ramkę dystansową, która wykonana jest ze stali szlachetnej. Nie może być ona wykonana z aluminium, ponieważ jest to materiał nietrwały. Najistotniejszy jest współczynnik Uw, który oznacza ilość ciepła jaka wydostaje się z budynku przez okna. Im mniejszy parametr tym bardziej wartościowe, gwarantujące lepszą izolację termiczną okna. Analogicznie, tak samo ważna jest stolarka okienna, której współczynnik Uw powinien być jak najbardziej niski. Trzeba również wziąć pod rozwagę parametr Uf, który określa przenikalność przez ramkę dystansową. Decydując się na zakupienie okien powinniśmy również zapytać sprzedawcę o certyfikat, który ma potwierdzać izolację termiczną. Niemniej jednak w pełni rzetelny jest jedynie taki, który wydany został przez renomowany instytut badawczy.
Na rynku dostępny jest ogromny wybór okien, które tytułowane są energooszczędnymi. Niektóre egzemplarze są tańsze, inne modele droższe. Dobrze jest mieć na uwadze, iż cena takich okien nie może być niska, ponieważ z reguły tańsze okna są po prostu chińskimi zamiennikami o słabszych czy też niewiadomych parametrach. Wyłącznie renomowana firma może zagwarantować doskonałe produkty, czego potwierdzeniem powinna być wieloletnia gwarancja producenta. Powinna ona wynosić przynajmniej dziesięć lat. Najlepsza jakość a także materiały, które spełniają wymagane normy są gwarantem oszczędności. Następną zaletą tego typu okien poza izolacją termiczną jest izolacja akustyczna. Dzięki zastosowaniu potrójnych szyb, zapewnia się nadprogramowe wyciszenie, które w sytuacji ciągłej i regularnej ekspozycji na nie w życiu codziennym, jest zbawienne dla naszego organizmu. Dzięki temu przynajmniej we własnym mieszkaniu nie będziemy narażeni na uciążliwy i niepotrzebny hałas. Nawet w przypadku gdy mieszkamy nieopodal szkoły, przedszkola, czy także lotniska możemy odczuć mniejszy dyskomfort korzystając z okien o zwiększonej izolacji akustycznej. Energooszczędne okna to najlepszy wybór dla świadomego właściciela domu, który ceni sobie jakość.