Powstaje coraz więcej ładnych mieszkań. Częściowo są one finansowane z programów rządowych, inne stanowią inwestycje prywatnych przedsiębiorców na polu nieruchomości. Całkiem sporo osób głównie wchodzących w dorosłość śni o prywatnym, nowoczesnym mieszkaniu. Zmęczeni tułaniem się po mieszkaniach przeznaczonych na wynajem, pragną w końcu posiadać coś swojego` Powstające nowe osiedla w małych i większych miastach są dobrą okazją dla takich osób. Decydując się na lokale mieszkalne od dewelopera należy jednak nie zapomnieć o podparciu się umową oficjalną, a przez to po ukończeniu prac deweloperskich będzie można zawrzeć umowę przekazania własności, bowiem jedynie umowa wstępna nie czyni w żadnym wypadku żadnej osoby właścicielem mieszkania.
Wybierając ofertę lokali od dewelopera, głównie poza ceną, warto kierować się tym gdzie się znajduje oraz powierzchnią mieszkania. Pierwszą rzeczą do zrobienia będzie porównywanie ofert, jeżeli nie posiada się całkiem dobrego poglądu w nieruchomościach wypada zapytać o wsparcie agenta. Zanim wybierzemy dewelopera trzeba poczytać różne opinie o nim, czyli zasięgnąć języka. Jeśli wywiązuje się ze swojej pracy jak trzeba możemy zdecydować się na podpisanie z nim umowy. Przed podpisaniem umowy przedwstępnej możemy z deweloperem negocjować jej szczegóły, można w tym momencie zapytać o radę fachowca zajmującego się prawem budowlanym. Umowa tego typu musi mieć uwzględniony prospekt informacyjny. Powinny się w nim pojawić wiadomości na temat ceny nieruchomości a także jej umiejscowienia, momencie wpłaty zadatku i następnych jego transz, terminie i warunkach odbioru mieszkania. Dodatkowo zawarte muszą być informacje na temat konsekwencji niedotrzymania terminów przez którąkolwiek ze stron zawierających umowę. Deweloper może więc odpowiadać finansowo za przesunięcia w czasie w poszczególnych robotach budowlanych, niekonsultowaną zmianę technologii budowlanej, albo też zauważone już po odbiorze wady.
Podczas odbierania mieszkania należy zwrócić dużą uwagę na zgodność stanu faktycznego z zapisami , które są zawarte w naszej umowie. Jeżeli stwierdzimy wady w wykonaniu m. in. ścian, podłóg, albo też okien. Przed podpisaniem dokumentu odbioru powinniśmy wyegzekwować naprawienie wszelkiego rodzaju niedoróbek, gdyż podpisanie dokumentu jest równoznaczne z akceptacją jego stanu. Dopiero po odbiorze lokalu mieszkalnego można zrealizować ostateczną umowę zakupu nieruchomości, którą naturalnie trzeba także zawrzeć u notariusza.
Wszystkie umowy deweloperskie trzeba niezwykle dokładnie czytać. Od czasu do czasu w umowach pojawiają się kruczki prawne które umożliwiają zmiany w technologii budowlanej realizowanej inwestycji. Przy budowie nowych osiedli niejeden przedsiębiorca chce możliwie jak najwięcej zarobić, dlatego zdarza się, iż wybierany jest gorszej jakości materiał służący do budowy, czy wynajmowana tańsza, niekoniecznie wyspecjalizowana brygada, a to skutkuje różnymi nieprawidłowościami. Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na ofertę sprawdzonego dewelopera takie przykre niespodzianki nie powinny mieć miejsca, gdyż zależy mu na budowaniu renomy i rozwoju własnej działalności.
Przed wyborem kupna mieszkania na nowym osiedlu warto także zainteresować się planowanymi w tej okolicy inwestycjami. Od czasu do czasu bowiem dużo lepsza cena może być związana z pewnymi niedogodnościami, które mogą powstać w wyniku planowanej w pobliżu nowej inwestycji.