Bramy do zakładów muszą cechować się w pierwszej kolejności trwałością i funkcjonalnością. Wybierając bramy do warsztatu samochodowego trzeba mieć na względzie to w jaki sposób się otwierają. Najlepiej funkcjonalne będą bramy automatyczne otwierające się do góry. Takie rozwiązanie spowoduje, że w warsztacie będzie więcej miejsca. Bramy segmentowe to jedne z częściej wybieranych. Materiałem który wykorzystuje się przy ich wytwarzaniu jest profil stalowy ocynkowany, co przyczynia się do ich trwałości i niezawodności. Dają ogromne możliwości do aranżacji ponieważ można je kupić w rozmaitych kolorach i dostosować do elewacji. Bramy segmentowe mogą występować także w wersji panoramicznej, co doświetli wnętrze budynku. Rewelacyjnym wyjściem dla warsztatu samochodowego może być złączenie profili wykonanych z aluminium z przeszklonymi materiałem plexi szybami. Wszystkie elementy bramy przemysłowej powinny sprawować się bez zarzutu, z tego też powodu zarówno prowadnice, jak i okucia, czy zawiasy wykonane są ze stali nierdzewnej.
Kluczowym elementem są zabezpieczenia. W bramach automatycznych stosowane są rygle, które sprzężone są z mechanizmem, jednak mogą działać także bez zasilania. Podstawą jest także dobry zamek. Ponieważ każda brama powinna być w niego zaopatrzona. W przypadku zacięcia się otwierania bramy automatycznej, szczególnie w przypadku prowadzenia warsztatu samochodowego trzeba mieć do niej ciągły dostęp. Bardzo często zamki zabezpieczone są również kodem
.
Oprócz aspektów ochrony przed włamaniem ważne jest także przestrzeganie BHP. Dlatego bramy do warsztatu dla samochodów muszą zostać wyposażone w system zabezpieczający przed niekontrolowanym opadnięciem. Dodatkowo ze względów bezpieczeństwa stosowane są panele przeciwzgnieceniowe.

W przypadku awarii automatycznego systemu trzeba posiadać ciągły dostęp do usług serwisowych. Serwisy cieszące się dobrą opinią na rynku posiadają zespół pracowników, którzy zajmują się naprawą bram automatycznych. Ekspresowe zlikwidowanie usterki jest priorytetem, szczególnie w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej. Dlatego przed zakupem bramy automatycznej trzeba zorientować się w warunkach serwisowania i długość gwarancji oferowanej przez producenta
.
Bramy segmentowe, rolowane, czy uchylne produkuje się na wymiar. Dzięki temu brama jest dopasowana idealnie. Panele z jakich wykonana jest brama mogą być także lakierowane, czy też powlekane PCV. Najlepsze bramy produkowane są według rygorystycznych wymagań jakościowych, odporności na wiatr, przenikania wody, jak również przepuszczanie powietrza, które zapewniają bezpieczeństwo użytkowania a także trwałość na długie lata.
W warsztacie samochodowym powinna być zagwarantowana właściwa temperatura, z tego względu bardzo ważne jest zastosowanie właściwego uszczelnienia bramy. Najbardziej skuteczna i zapobiegająca powstawaniu szczelin jest pianka poliuretanowa i to ją najczęściej się wykorzystuje. Zapewnia to że praca mechanika będzie komfortowa, a także istotne jest z punktu widzenia reparacji, szczególnie w zimie. Wymiana akumulatora powinna odbywać się w końcu w komfortowych warunkach. Wysokiej jakości brama sprawi, że praca warsztatu samochodowego będzie sprawniejsza i zwiększy mobilność. Warto dobrze zapoznać się ze wszystkimi rozwiązaniami dostępnymi na rynku, tak by wybrać najbardziej odpowiedni produkt, który będzie służył wiele lat.