Kupno domu to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Jednak kiedy już staniemy się właścicielami własnego domu praca się jeszcze nie kończy. Zakupiony dom należy jeszcze urządzić. Tu z pomocą przychodzi projektant wnętrz. Warto jednak wiedzieć czym się kierować przy jego wyborze.

Na rynku działa wielu projektantów wnętrz. To wcale nie ułatwia wyboru. Każdy z nich oferuje bowiem swoje usługi jako te najlepsze. Dlatego wybór projektanta zawsze musi być dokładnie przemyślany. W pierwszej kolejności można poszukać polecenia wśród znajomych. Jeśli któryś z naszym znajomych korzystał z usług architekta warto jest zapytać o opinię. Tym bardziej, że odwiedzają owego znajomego w domu sami możemy się przekonać o wynikach pracy projektanta. Jeśli jednak takich znajomych nie mamy wówczas nie pozostaje nam nic innego jak poszukać projektanta w sieci. Na stronach internetowych projektantów zobaczyć możemy przede wszystkim zdjęcia z ich realizacji. Jednak przeglądanie i porównywanie ofert na stronach internetowych projektantów nie wystarczy. Warto jest przejrzeć forma dyskusyjne i media społecznościowe w celu poszukania opinii na temat pracy konkretnych projektantów.

Kiedy architekt wnętrz zostanie już wybrany wówczas kolejnym krokiem jest umówienie się na spotkanie. Pamiętać jednak należy o tym, aby do takie spotkania dobrze się przygotować. Przede wszystkim na spotkaniu konieczne będzie przedstawienie projektantowi planu domu. Bez tego żaden projektant nie będzie w stanie nic nam zaproponować. Poza tym warto jest zabrać ze sobą gazety lub wycinki z gazet pokazujące różnego rodzaju aranżacje. Innymi słowy, warto jest nakreślić projektantowi co nam się podoba a co nie. To zdecydowanie ułatwi pracę projektantowi, gdyż będzie on wiedział w jakim kierunku ma podążać. Istotne jest także, aby projektant wiedział jakie wyposażenie domu ma się w nim znaleźć. Na podstawie tych wszystkim informacji projektant wnętrz będzie w stanie przedstawić nam kilka wstępnych propozycji. Jeśli się nam one spodobają można rozpocząć współpracę. Jeśli nie wówczas konieczne będzie poszukanie innego projektanta.

Projektowanie wnętrz to proces niełatwy i często długotrwały. Dlatego tak ważne jest właściwe wybranie projektanta. Już na pierwszym spotkaniu warto jest zwrócić uwagę na kilka elementów, które powinny wzbudzić naszą nieufność wobec projektanta, z którym się spotkaliśmy. Przede wszystkim jest to sytuacja, w której projektant proponuje już różnego rodzaju rozwiązania w ogóle nie widząc jeszcze ani planu domu i jego zdjęć. Nieufność powinna budzić także sytuacja, w której projektant zarzeka się, że jest w stanie przygotować projekt w niemal każdym stylu.

Wybierając i spotykając się z projektantem wnętrz przede wszystkim zadawajmy pytanie. To nie my jesteśmy ekspertem w tej dziedzinie lecz on. Dlatego jeśli tylko mamy jakieś wątpliwości to nie bójmy się pytać. Dobrym projektant powinien w sposób jasny i klarowny wyjaśnić wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na wszystkie nasze pytania.