Budowanie domu, to wieloaspektowe logistycznie przedsięwzięcie. W związku z tym należy odszukać dobrą firmę, zajmującą się stawianiem domków od początku. Najlepiej by zajmowała się wszystkimi pracami od momentu fundamentowania, poprzez postawienie budynku w stanie surowym, aż po jego wykończenie. Pozwoli to w faktyczny sposób zminimalizować koszty, jakie jakkolwiek nie należą do najmniejszych.
Każda ekipa budowlana wykonuje w pierwszej kolejności kosztorys. Od niego wszystko się rozpoczyna. Jest on aczkolwiek szacunkowy, bo chociaż załoga stara się dotrzymać ustaleń, to jednak zawsze mogą wystąpić niespodziewane kwestie, które spowodują podniesienie oryginalnej ceny. Czynnikiem, który ma podstawowy wpływ na cenę, jest technologia budowlana. Istotnie tańsze od standardowych murowanych budynków i cieszące się znaczną popularnością są tzw. domy kanadyjskie. W tej technologii na płycie fundamentowej, wznoszony jest szkielet budynku, który zrobiony jest z drewna. Zasadniczy jest każdy odstęp drzewianych słupków, które scalane są za pomocą dwóch oczepów, jakie łączą również całe ściany. Płyty OSB służą tu obiciu całego domu. Konstrukcja pozostaje ocieplona, przeważnie wełną mineralną. Następnie od wewnątrz stawiane są płyty kartonowo- gipsowe, a od zewnątrz np. układa się następującą powłokę ocieplenia i kładzie się gips służący do ozdoby.
Bardzo dużo osób decyduje się na domy kanadyjskie ze względów ekonomicznych. Konstrukcja domów w tej technologii rzeczywiście jest kilkakrotnie tańsza od tej w pełni normalnej murarsko-tynkarskiej. Częstym zarzutem stawianym takim domom, jest ich nietrwałość. Wiąże się to z niewiedzą bądź złymi doświadczeniami z kiepskimi specjalistami. Przy stawianiu domu tego typu, z pewnością nie można szczędzić na materiale. Tylko najlepszej jakości drzewo zapewni, że budynek wolnostojący będzie miał solidną strukturę. Niezwykle zasadnicza jest również bardzo porządna izolacja ścian zewnętrznych, aby nie nagrzewał się w lecie, a w zimie błyskawicznie nie wychładzał.
Najoczywistszą zaletą tej technologii jest krótki czas stawania domu. Nawet w trzy miesiące może powstać dom pod klucz. Jeżeli więc dysponuje się zaniżonym budżetem i pragnie się postawić wymarzony dom, będzie to odpowiedni wybór.
Konstrukcja budynków murowanych jest nieustannie najbardziej popularna w naszym kraju. Najczęstszy problem stanowi jednakże nagrzewanie domu wielorodzinnego, które pochłania wielkie koszta. Bardzo dużo osób postanawia się skusić na systemy solarne, które wiąże się z standardowym nagrzewaniem. Jeśli jakkolwiek buduje się dom od podstaw, należałoby zainteresować się domami pasywnymi, które są najbardziej oszczędne w zużywaniu energii, a ich budowanie wymaga sprawdzania izolacji termicznej budynku na wielu jej etapach. Żeby jak najbardziej zmniejszyć zużycie energii w takich budynkach niedaleko kolektorów słonecznych, wykorzystuje się pompy ciepła, dzięki którym budynek wolnostojący staje się w pełni energooszczędny i korzysta jedynie z odnawialnych źródeł energii.
Wybór rodzaju technologii z dziedziny budowlanki zależny jest od preferencji i zamożności portfela. Ze względu na rosnące ceny energii szuka się różnorodnych alternatyw w technologiach budowlanych, które w odpowiedni sposób wykorzystane mogą wpłynąć na jej zużycie i przyjemność zamieszkiwania w jak najlepszych przesłankach.