Mało kto z nas posiada tak wysokie fundusze własne, aby od ręki zakupić mieszkanie, lub wybudować dom. Zdecydowana większość ludzi musi zaciągnąć w banku kredyt hipoteczny – czyli specjalny kredyt na budowę domu lub kupno mieszkania. Jedni biorą taki kredyt bez większych oporów, u innych samo sformułowanie „kredyt hipoteczny” powoduje podwyższenie ciśnienia – w każdym przypadku należy pamiętać, że jest to poważne zobowiązanie do którego nie warto podejść lekko, ale przy zachowaniu minimum rozsądku i ostrożności, nie trzeba się tego bać.

Kredyt hipoteczny brany jest specjalnie na budowę domu lub zakup działki pod budowę. Bardzo podobny do kredytu hipotecznego jest kredyt mieszkaniowy, dzięki któremu możemy zakupić mieszkanie lub dom jednorodzinny w sytuacji, gdy nasze własne oszczędności nie wystarczają na pokrycie kosztów takiej inwestycji. Z reguł jest to zobowiązanie na wiele lat, nawet kilkadziesiąt, gdyż spłata kredytu wiąże się nie tylko z oddaniem banku długu, ale również z odsetkami. Rata kredytu musi być odpowiednio dopasowana do naszych możliwości finansowych, przez co najkorzystniejsze z reguły jest rozłożenie małych rat na wiele lat. Dlatego nie jest to błaha inwestycja – warto podejść do niej z rozmysłem.

Pierwsza sprawa to wybór banku. Warto przejrzeć oferty wielu banków, nim zdecydujemy się na kupno kredytu w jednym konkretnym, gdyż w bankach możemy się spotkać z różnymi ofertami, cenami takich kredytów – warto wybrać taki, który najlepiej będzie dostosowany do naszych możliwości i będzie najbardziej pasował do naszych oczekiwań. Druga sprawa – należy się zastanowić czy w ogóle jesteś gotów na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Warunkiem jest posiadanie minimum 10 procent wkładu własnego pod budowę. Przelicz, ile będzie miesięcznie kosztował cię ten kredyt i czy przypadkiem nie zadłużysz się zbyt mocno. Pod uwagę musisz wziąć nie tylko samą wysokość kredytu, ale również wszystkie opłaty związane z nim, których jest sporo – kredyt hipoteczny musi chociażby być ubezpieczony. Ważnym jest by obliczyć, czy kredyt hipoteczny lub kredyt na mieszkanie nie obciąży cię tak bardzo, że będziesz musiał mocno zaciskać pasa, by dać radę go spłacić – pamiętaj, że to zobowiązanie na bardzo wiele lat!

Jednak jeżeli podejdziesz do sprawy racjonalnie i z rozwagą, nie musisz się niczego obawiać. Dobrze dobrana kwota kredytu na rozsądnych warunkach nie powinna obciążać cię tak, byś poważnie czuł kredyt w swoim portfelu. A w końcu dzięki niemu będziesz mógł spełnić swoje marzenie o własnych czterech ścianach, które należą tylko do ciebie. Dlatego mimo wszystko, jeśli masz wkład własny, zarabiasz i chcesz mieć swoje mieszkanie czy dom, warto wybrać się do banku i poprosić specjalistę o pomoc w wyborze odpowiedniego do twoich planów i możliwości kredytu. Dobrze dobrany kredyt to nie tylko korzyść dla ciebie ale również dla banku – im też zależy, byś był w stanie spłacić swoje zobowiązanie, dlatego nie bój się poprosić o pomoc w tej kwestii, a będziesz mógł spełnić swoje marzenie.

3 lip Brak komentarzy admin Mój kwadrat , , ,