Ogromna ilość osób do ogrzewania swojego domu używa węgla Jest to stosunkowo oszczędna metoda na ogrzewanie, która niestety jest bardzo szkodliwa dla środowiska i zdrowia. Szczególnie w przypadku, kiedy nie posiada się nowoczesnych kotłów grzewczych. Spalanie węgla w ogromnej mierze powoduje powstanie smogu, który może powodować dużo chorób, lub też przyczynić się do ich powstania. Przez coraz gorszy stan powietrza, coraz więcej ludzi cierpi na astmę, zapalenie płuc. Rośnie również ilość chorych na nowotwory cechujące się wyjątkową złośliwością.

Na ogrzewanie przy pomocy gazu mało kto może sobie pozwolić, gdyż cena gazu ciągle wzrasta, ponadto wymaga to konieczności założenia instalacji gazowej, a nie wszędzie da się to tak prosto zrobić. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest pompa ciepła, która pozwala na ogrzanie zarówno budynku mieszkalnego, jak i wody w sposób ekologiczny. Energia otrzymywana ze słońca, gleby i wody sprawia, że nie ponosi się dodatkowych kosztów ogrzewania. Jednak wadą tego typu rozwiązania jest stosunkowo wygórowana cena, jaka może nawet znajdować się na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z tego powodu to opcja dla najbogatszych
.
Współcześnie rośnie liczba osób, które wybiera ogrzewanie pelletem. Ta moda wyszła od naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy do ogrzewania swoich budynków, wybierają właśnie ten sposób. To nic innego, jak niewielkie wiórki i pozostałości po obróbce drzewa, czyli po prostu trocin. Te naturalne elementy składowe generują mniejszą ilość spalin, ale nie są ich całkowicie pozbawione. Podczas ich spalania także powstaje popiół, który może być wykorzystany jako wysokiej jakości środek do nawozu. Pellet sprzedaje się w workach 10 kg, jak również 20 kg, z tego powodu jest o łatwy w transporcie, jak i nie jest kłopotliwy podczas przechowywania w domu. Niewątpliwie jego pozytywną stroną jest czystość. Podczas spalania nie brudzi zarówno pieca, jak i kotłowni i nie jest konieczne regularne sprzątanie. To bardzo korzystna opcja, dla osób które są zapracowane. Pellet jest również rekomendowany, jako sposób ogrzewania dla ludzi cierpiących na astmę oskrzelową, czy choroby płuc.

Decydując się na taki sposób ogrzewania, trzeba wymienić piec. Do takiego materiału dedykowane są specjalne kotły na pellet. Umożliwiają one spalanie, bez konieczności częstego dokładania do pieca. Piec na pellet może być różnej wielkości, dzięki temu może się zmieścić nawet w bardzo małych kotłowniach. Współcześnie na rynku występuje szeroki wybór pieców, jakie wyposażone są w różnorodne funkcje.

Wykorzystanie najnowocześniejszej technologi sprawia, że zasobnik na piec może pracować bez naszego zaangażowania nawet kilka tygodni, co jest niemożliwe w przypadku pieców zasilanych węglem. Wybierając taką metodę grzewczą należy przede wszystkim kupić pellet bardzo wysokiej jakości, czyli taki, który posiada niską wilgotność. Nie może ona przekraczać 10%. Powinien być certyfikowany, wówczas mamy pewność, że kupiliśmy materiał z pewnego źródła, który ma wymaganą kaloryczność. Wysokiej klasy pellet jest bardziej wydajny dzięki czemu da się używać go o wiele dłużej. Warto wydawać pieniądze na materiał wysokiej jakości.

Ta metoda jest tańsza od ogrzewania węglem. A poniesione koszty powinny zwrócić się już po jednym sezonie grzewczym. Ogrzewanie domu przy użyciu pelletu, jest wyjątkowo dobrze oceniane, przez użytkowników, którzy polecają taką metodę ogrzewania i zachęcają osoby wahające się, aby jej spróbowały.

12 mar Brak komentarzy admin Mój kwadrat , ,